Yeni Doğan Taramalarında Kistik Fibrozisin Erken Tanısı İçin İmmunreaktif Tripsinojen (IRT) Pankreatıtle İlişkili Protein (PAP) Elisa Kitlerinin Geliştirilmesi (KF-TANI)

-A +A
PROJE ADI :

Yeni Doğan Taramalarında Kistik Fibrozisin Erken Tanısı İçin  İmmunreaktif  Tripsinojen (IRT) Pankreatıtle İlişkili Protein (PAP) Elisa Kitlerinin Geliştirilmesi (KF-TANI)

DESTEKLEYEN : TÜBİTAK Başkanlığı
SÜRE : 2015-2018
PROJENİN AMAÇLARI :

Kistik Fibrozis (KF), başta akciğer ve sindirim sistemi olmak üzere birçok sistem ve organı etkileyebilen genetik - metabolik bir hastalıktır ve dünyada 2500-3000 bebekten birinde görülmektedir. Erken tanı, hastaların yaşam süresi ve kalitesini arttırmada çok önemlidir. Bu nedenle KF tanısı için Immunreaktif Tripsinojen (IRT) testleri T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından 2015 yılı itibariyle yenidoğan tarama programına dahil etmiştir. Tümüyle yurt dışından temin edilen KF testlerine olan ihtiyaç doğrultusunda, yenidoğanlarda KF tanısı amacıyla ELISA test kitleri geliştirilecektir. İmmünoreaktif Tripsinojen (IRT) ve pankreas iltihabı ile ilişkili protein (PAP)  bu hastalığın teşhisi için markör proteinler olarak kullanılmaktadır. Ekibimiz tarafından üretilecek olan antikorlar ve antijenler kullanılarak IRT ve PAP protein tayini için ELISA kitleri geliştirilecektir.

PROJENİN SONUÇLARI :