YERFISTIĞI ve AYÇİÇEĞİNDE ISLAH

-A +A

TÜKSİAD Yönetim Kurulu Üyeleri ile, TÜBİTAK MAM Gıda Enstitüsü, Gen Mühendisliği ve Biyoteknoloji Enstitüsü katılımıyla 03 Kasım 2015 tarihinde TÜBİTAK MAM’da toplantı gerçekleştirilmiştir.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Doğu Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü, TÜKSİAD üyesi tohum ihracat firmalarının temsilcileri ve Osmaniye yerfıstığı üreticilerinin de bulunduğu toplantıda, TÜBİTAK MAM Gen Mühendisliği ve Biyoteknoloji Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Şaban TEKİN’in açılış konuşmasının ardından, TÜKSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Muammer ÇAPUTÇU Türkiye’deki kuruyemiş sektöründeki sorunlara değinmiştir. Türkiye’de özellikle yerfıstığında raf ömrü uzun ve besin değeri yüksek çeşitlerin geliştirilmesi konusunda moleküler ıslah çalışmalarının yeterli düzeyde yapılmadığı görüşülmüştür.

TÜBİTAK MAM Gen Mühendisliği ve Biyoteknoloji Enstitüsü, Gıda Enstitüsü, Doğu Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü, tohum ihracat firmaları ve yerfıstığı üreticilerinin ortak görüşü doğrultusunda, “Yerfıstığı ve Ayçiçeği Islahı” ile ilgili işbirliği yapılması konusunda mutabakata varılmıştır. 

16.11.2015