FINDIKTA KÜLLENMEYLE MÜCADELE

-A +A

07 Temmuz 2015 tarihinde Giresun Ticaret Borsası’nda “Fındıkta Külleme Hastalığı” konulu toplantı gerçekleştirildi. TÜBİTAK MAM Gen Mühendisliği ve Biyoteknoloji Enstitüsü (GMBE) ve Gıda Enstitüsü (GE) liderliğinde gerçekleştirilen toplantıda Giresun Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı, Genel Sekreterliği, Gaziosmanpaşa Üniversitesi, Giresun Fındık Araştırma Enstitüsü ve Giresun İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nden yetkili kişiler yer almıştır.

Giresun Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Temel YANIKOĞLU’nun açılış konuşmasının ardından sırasıyla TÜBİTAK MAM GE Sn. Doç. Dr. Cesarettin ALAŞALVAR ve TÜBİTAK MAM GMBE Müdürü Sn. Prof. Dr. Şaban TEKİN fındıkta verimi önemli derecede tehdit eden külleme hastalığı etmeni fungus ve bu etmenle mücadele üzerine konuşmalarını gerçekleştirmişlerdir. Sn. Prof. Dr. Şaban TEKİN konuşmasında, külleme hastalığı ile mücadelede üç ana başlık üzerinden gidilmesi gerekliliğini vurgulamıştır. Bu hastalık için biyolojik mücadele ile birlikte orijinal molekül geliştirilmesine dayanan kimyasal madde ile mücadelenin ve fındıkta gerçekleştirilecek ıslah çalışmalarıyla dirençli hat/çeşitlerin geliştirilmesinin önemli olduğunu belirtmişlerdir. Gaziosmanpaşa Üniversitesi öğretim üyeleri Sn. Prof. Dr. Yusuf YANAR ve Sn. Prof. Dr. Ahmet KARADAĞ kimyasal mücadele konusunda sunum yaparak bilgi aktarımında bulunmuşlardır.

Ayrıca, TÜBİTAK MAM GMBE’den Sn. Dr. Birsen CEVHER KESKİN “Fındıkta Coğrafi İşaretleme” başlıklı sunumu yaparak Türkiye’de yetişen fındık çeşitlerinin karakterizasyonunun öneminden bahsetmişlerdir. 

T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Giresun Fındık Araştırma Enstitüsü Müdürü Sn Gökhan KIZILCI ve Dr. Arzu SEZER hastalıkla ilgili enstitülerinde yapılan çalışmalar hakkında bilgi vermişlerdir. TÜBİTAK MAM Gen Mühendisliği ve Biyoteknolji Enstitüsü, Gıda Enstitüsü, Gaziosmanpaşa Üniversitesi, Giresun Ticaret Borsası, Giresun Fındık Araştırma Enstitüsü, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın Zirai Araştırma Enstitüleri’nin de dahil olacağı biyolojik ve kimyasal mücadeleye yönelik yerli preparat ve moleküllerin geliştirilmesi amacıyla “Fındıkta Külleme Hastalığı ile Mücadele” konulu projenin ilk toplantısı gerçekleştirildi.

Fotoğraflar

05.08.2015